Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Rodzaj instytucji: instytucja edukacyjna
ul. Próżna 8 Warszawa (mapa)
zamknij
022 526 88 00, 022 526 88 11
warschau-kf@bmeia.gv.at
www.austria.org.pl
Ulica Próżna, przy której pod numerem 8 mieści się austriackie forum kultury w Warszawie, należała przed zniszczeniem miasta podczas drugiej wojny światowej do lepszych dzielnic mieszkaniowych w centrum Warszawy. Jednak sklepy i kamienice z przełomu wieków zniknęły bezpowrotnie. Dziś w pobliżu synagogi Żydowskiego centrum kultury i Teatru Żydowskiego znajdują się ostatnie, wciąż niestety zaniedbane, czynszówki pamiętające okres rosyjskiego panowania w Warszawie. Austriackie forum kultury położone jest niemal bezpośrednio przy jednej z głównych bram wejściowych do Żydowskiego getta (1941-1943).

Dzięki swojemu korzystnemu usytuowaniu w samym centrum miasta, otwartemu charakterowi i różnorodnej działalności, austriackie forum kultury w Warszawie jest renomowaną instytucją kulturalną, ściśle związaną z polskimi środowiskami twórczymi, naukowymi i kulturalnymi. Podstawową rolą Forum jest inicjowanie i wspieranie artystycznych i naukowych przedsięwzięć między Polską i Austrią. Również projekty wykraczające poza granice państw, uwzględniając globalne powiązania kultury i nauki, są w ramach jego działalności nie tylko możliwe, ale i pożądane.
Wraz z innymi placówkami austriackimi, przede wszystkim zaś z Biblioteką Austriacką w Poznaniu, austriackimi lektorami na uniwersytetach w Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Warszawie, jak również Österreich Institut Warschau, Forum pragnie nakreślić nowoczesny wizerunek Austrii, jako partnera Polski w Unii Europejskiej, ze wszystkimi jego zaletami, osiągnięciami, sprzecznościami i aktualnymi problemami. W wyborze proponowanych projektów szczególną wagę przywiązujemy do ich jakości, kreatywności twórców i zaangażowania polskich partnerów.
Preferowane są inicjatywy poparte wcześniejszymi kontaktami partnerów i zainteresowaniem strony polskiej, oraz dające nadzieję na trwałość nawiązanych stosunków, wykraczających poza jednorazowe przedsięwzięcia kulturalne.
Najważniejszym zadaniem austriackiego forum kultury jest pogłębianie kontaktów kulturalnych między Polską i Austrią, wspólna realizacja przedsięwzięć kulturalnych i naukowych z polskimi instytucjami w celu umocnienia i rozszerzenia stosunków kulturalno-naukowych między obu krajami.

źródło: www.austria.org.pl

Zobacz też

Mazowiecki Instytut Kultury
sala koncertowa, instytucja edukacyjna, centrum kultury, dom kultury
Akademia Pedagogiki Specjalnej
instytucja edukacyjna
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
muzeum, instytucja edukacyjna, instytucja badawcza, organizator wydarzeń

Wiadomości

Konkurs na esej (po angielsku) dla urodzonych w 1989 roku!“What can I do for Europe and what can Europe do for me?
“What can I do for Europe and what can Europe do for me?

How do I see myself as an EU citizen in 5–10 years?”

Urodziłeś się w 1989 roku? Lubisz podr...
Program INTPA austriackiego TANZQUARTIER w Wiedniu
Instytut Tańca w Wiedniu - TANZQARTIER Wien uruchomił pilotażowo program współpracy miedzynarodowej INTPA.

Program INTPA umożliwia częściowe pokrycie kosztów...
1 2

Facebook