Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Fundacja Alla Polacca
Logo
Rodzaj instytucji: organizator wydarzeń
ul. Moliera 5 Warszawa
+ 48 602 751 822
chor@allapolacca.pl
www.allapolacca.pl
Chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca działa przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej od kilkudziesięciu lat. Założyła go Sabina Włodarska – wybitny pedagog i dyrygent dziecięcych zespołów muzycznych. W 2014r. nowym dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru została Anna Bednarska. Założona w 2015r. fundacja Alla Polacca Nova opiekuje się chórem, a także zajmuje się edukacją muzyczno-wokalną dzieci i młodzieży.

Chór Alla Polacca liczy blisko 200 młodych entuzjastów muzyki, którzy koncertują w kilku grupach wiekowych, czerpiąc radość ze wspólnego muzykowania. Pomagają im pedagodzy pracujący z chórem: Alicja Białkowska i Beata Żukowska-Szaruga.

Członkowie chóru wzięli udział w kilkunastu operach wystawianych na scenie Teatru Wielkiego (m.in. Borys Godunow, Dama Pikowa, Bramy Raju, Carmen, Cyganeria, Tosca, Turandot, Mały Kominiarczyk, Kawaler srebrnej róży, Widma, O królewnie co spać nie chciała, Pan Marimba, Oresteia), dokonali wielu nagrań archiwalnych współczesnej muzyki polskiej dla Polskiego Radia i Telewizji, odbyli liczne tournées artystyczne po krajach europejskich, wydali na płycie CD bajkę dziecięcą O królewnie co spać nie chciała wybitnego polskiego kompozytora muzyki dziecięcej Andrzeja Hundziaka. Ciekawostką jest, że opera dziecięca Pan Marimba Marty Ptaszyńskiej, według libretta Agnieszki Osieckiej została stworzona specjalnie dla Opery Narodowej, z myślą o dzieciach z chóru Alla Polacca. Opera ta została nagrana przez chór i wydana na płycie CD.

Zespół Alla Polacca wykonuje muzykę wszystkich epok - polską i zagraniczną, poważną i rozrywkową. W swoim repertuarze posiada utwory a cappella, z towarzyszeniem orkiestry kameralnej, harfy, fortepianu, organów, a także instrumentów egzotycznych (np. afrykańskich).

Chór regularnie uczestniczy w konkursach krajowych i międzynarodowych, sięgając po najwyższe laury. Bierze udział w licznych koncertach muzyczno-edukacyjnych, w tym w „Porankach dla dzieci” odbywających się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

W 2016 r. chór zdobył Grand Prix na XIX Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis" i przygotował interaktywny Koncert Chanukowy dla Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W 2017 roku grupa kameralna chóru Alla Polacca zdobyła Złoto w kategorii Muzyki Sakralnej, Złoto w kategorii Muzyki Współczesnej oraz nagrodę specjalną jury na 52. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Ponadto chór Alla Polacca wystąpił m.in. na Matsuri - Pikniku z kulturą japońską, zorganizowanym przez Ambasadę Japonii, Związek Pracodawców Shokokai i Klub Japoński w Polsce (koncert tradycyjnych, dziecięcych pieśni japońskich - śpiewanych w oryginale), na ceremonii zamknięcia międzynarodowego festiwalu filmowego Afrykamera (koncert pieśni i piosenek z Czarnego Lądu - śpiewanych w oryginale), w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w ramach Nocy Muzeów (koncert polskich pieśni patriotycznych). Wystąpił też w roli chóru lasu na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego Opery Narodowej w przedstawieniu Sen Nocy Letniej wg Williama Szekspira.

Ukoronowaniem rocznej pracy był obfitujący w prawykonania koncert pt. Młodość ma głos, który odbył się w Muzeum POLIN. Było to najambitniejsze i najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie w dotychczasowej historii chóru Alla Polacca. Koncert stanowił autorską podróż po współczesnej muzyce klasycznej i etnicznej różnych rejonów świata. Po raz pierwszy, młodzi chórzyści spotkali się na scenie z instrumentalistami najlepszej polskiej orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia.

DOKONANIA
Chór ma na swoim koncie wyjazdy za granicę, m.in. tournée po Sycylii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Brał udział w kilkudziesięciu festiwalach, koncertach i spotkaniach chóralnych. Jest też laureatem następujących konkursów:

2017 - 52. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach - Złoto w kategorii Muzyki Sakralnej, Złoto w kategorii Muzyki Współczesnej, nagroda specjalna festiwalu - Puchar Oddziału Szczecińskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr2017
2016 - XIX Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” (Łódź) – Grand Prix
2013 - I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra” (Toruń) – I miejsce
2012 - VIII Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera (Bielsko-Biała) – I i II miejsce
VIII Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat” (Sopot) – I miejsce
2011 - XIV Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” (Łódź) – I miejsce
42 Ogólnopolski Turniej Chórów „Leginica Cantat” (Legnica) – III miejsce
VI Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek (Chełmno) – Grand Prix
2006 - IV Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Fieodosji (Krym, Ukraina) – dwa I miejsca: dla chóru młodzieżowego i zagranicznego, a dyrygent zespołu - Sabina Włodarska - została uznana za najlepszegodyrygenta Festiwalu
2005 - VIII Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis" (Łódź) – I miejsce
1999 - Let the People Sing – II miejsce
1998 - Międzynarodowy Konkurs Chórów Shirat Hayamim w Netanya (Izrael) – I miejsce
1996 - Międzynarodowy Konkurs Chórów, Tolosa (Hiszpania) – I miejsce
1995 - Children’s Choral Festival, Des Moines (USA) – I miejsce
Międzynarodowy Festiwal Chórów, Nantes (Francja) – Grand Prix
1994 - Międzynarodowy Konkurs Chórów, Neerpelt (Belgia) – I miejsce
1993 - Międzynarodowy Konkurs Chórów, Arezzo (Włochy) – III miejsce
Międzynarodowy Konkurs Chórów, Loeben (Austria) – II miejsce


źródło: www.allapolacca.pl

Zobacz też