Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Centrum Kultury Wilanów
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Kolegiacka 3 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 668 417 228
centrum@kulturawilanow.pl
www.kulturawilanow.pl
Centrum Kultury Wilanów to instytucja, która rozwinęła się dzięki poszukiwaniom nowych inicjatyw kulturalnych, a także nowych miejsc do ich realizacji.

Strefa Centrum poprzez swoje filie w różnych częściach Wilanowa oraz poprzez różnego typu wydarzenia i projekty artystyczne obejmuje swym zasięgiem kulturalnym całą mapę dzielnicy.

Instytucja rozpoczęła swą działalność 25 maja 2000 roku jako Wilanowski Klub Młodzieżowy przy ul. Wiertniczej 26 w pomieszczeniach dawnego schronu. Następnie od 1 stycznia 2004 roku zaczęła funkcjonować pod szyldem Domu Kultury "Wilanów".

Na początku stycznia 2006 roku w przestrzeniach stuletniej plebanii w Powsinie powstała pierwsza filia DK"W": Powsiński Klub Kultury - Dom Pracy Twórczej. Podejmowane działania kulturalne w różnych miejscach Wilanowa zdecydowały o charakterze instytucji - otwartej na nowe pomysły, a jednocześnie kultywującej tradycje danej społeczności.

Ukształtowana w ten sposób forma animacji kultury w Wilanowie od września 2006 roku rozpoznawalna jest pod nazwą Centrum Kultury Wilanów.

FILIE/ODDZIAŁY
Nowa Filia
ul. Przyczółkowa 27a, 02-968 Warszawa
Tel. (22) 648 – 22 – 24

Dom Pracy Twórczej
ul. Ptysiowa 3, 02 – 968 Warszawa
Tel. (22) 894 – 43 - 69

AUTORSKI PROJEKT

Powsińskie Dożynki – coroczny projekt realizowany w ostatnią niedzielę sierpnia. Dożynki to święto dziękczynienia za plony. Ma ono w Powsinie przedwojenne tradycje, a ich kultywowanie jest obecnie tym cenniejsze, że tereny wcielone administracyjnie do Warszawy podtrzymują zwyczaje, którymi żyli ludzie w tej okolicy.

Ideą Powsińskich Dożynek jest przybliżenie folkloru i polskich tradycji związanych z obrzędem dziękczynienia za plony. Nasza impreza jest swego rodzaju przeglądem folklorystycznym, bowiem do udziału w niej zapraszamy zespoły polskie i zagraniczne prezentujące Etno-tradycję swojego regionu.

Dotychczas naszymi gośćmi poza zespołami z polski były zespoły z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Rosji. Podczas występów scenicznych równolegle realizowane są animacje dla dzieci i dorosłych oraz kiermasz produktów regionalnych.

AUTORSKIE FESTIWALE, PRZEGLĄDY, KONKURSY

Królewski Turniej Tańców Polskich to ogólnopolski konkurs taneczny organizowany w Wilanowie od 2002 roku. Podczas Turnieju prezentowane są polskie tańce narodowe: krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, karo mazurowe oraz polka jako taniec powszechnie w Polsce tańczony.

Turniej Tańców Polskich rozgrywany jest corocznie i ma za zadanie ochronę polskiego dziedzictwa narodowego, popularyzację tańców polskich, kształtowanie poczucia estetyki i rozbudzenie zainteresowania tańcami polskimi, stworzenie możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu, wymianę doświadczeń i konsolidowanie środowisk tanecznych. Organizowany jest pod patronatem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Turniej kierowany jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów którzy tańczą tańce polskie. Niegdyś tańce polskie tańczone były na balach, dziś stają się interesującym sposobem spędzania wolnego czasu oraz łączenia pokoleń przez wspólną pasję.

Zobacz też

Prom Kultury Saska Kępa
dom kultury, organizator wydarzeń
Piwnica na Wójtowskiej
dom kultury
Ośrodek Działań Twórczych "Pogodna"
dom kultury

Multimedia


Facebook