Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Rodzaj instytucji: instytucja edukacyjna
ul. Próżna 8 Warszawa (mapa)
zamknij
022 526 88 00, 022 526 88 11
warschau-kf@bmeia.gv.at
www.austria.org.pl
Ulica Próżna, przy której pod numerem 8 mieści się austriackie forum kultury w Warszawie, należała przed zniszczeniem miasta podczas drugiej wojny światowej do lepszych dzielnic mieszkaniowych w centrum Warszawy. Jednak sklepy i kamienice z przełomu wieków zniknęły bezpowrotnie. Dziś w pobliżu synagogi Żydowskiego centrum kultury i Teatru Żydowskiego znajdują się ostatnie, wciąż niestety zaniedbane, czynszówki pamiętające okres rosyjskiego panowania w Warszawie. Austriackie forum kultury położone jest niemal bezpośrednio przy jednej z głównych bram wejściowych do Żydowskiego getta (1941-1943).

Dzięki swojemu korzystnemu usytuowaniu w samym centrum miasta, otwartemu charakterowi i różnorodnej działalności, austriackie forum kultury w Warszawie jest renomowaną instytucją kulturalną, ściśle związaną z polskimi środowiskami twórczymi, naukowymi i kulturalnymi. Podstawową rolą Forum jest inicjowanie i wspieranie artystycznych i naukowych przedsięwzięć między Polską i Austrią. Również projekty wykraczające poza granice państw, uwzględniając globalne powiązania kultury i nauki, są w ramach jego działalności nie tylko możliwe, ale i pożądane.
Wraz z innymi placówkami austriackimi, przede wszystkim zaś z Biblioteką Austriacką w Poznaniu, austriackimi lektorami na uniwersytetach w Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Warszawie, jak również Österreich Institut Warschau, Forum pragnie nakreślić nowoczesny wizerunek Austrii, jako partnera Polski w Unii Europejskiej, ze wszystkimi jego zaletami, osiągnięciami, sprzecznościami i aktualnymi problemami. W wyborze proponowanych projektów szczególną wagę przywiązujemy do ich jakości, kreatywności twórców i zaangażowania polskich partnerów.
Preferowane są inicjatywy poparte wcześniejszymi kontaktami partnerów i zainteresowaniem strony polskiej, oraz dające nadzieję na trwałość nawiązanych stosunków, wykraczających poza jednorazowe przedsięwzięcia kulturalne.
Najważniejszym zadaniem austriackiego forum kultury jest pogłębianie kontaktów kulturalnych między Polską i Austrią, wspólna realizacja przedsięwzięć kulturalnych i naukowych z polskimi instytucjami w celu umocnienia i rozszerzenia stosunków kulturalno-naukowych między obu krajami.

źródło: www.austria.org.pl

Zobacz też

Fundacja Inna Przestrzeń
instytucja edukacyjna, organizator wydarzeń
Mazowiecki Instytut Kultury
sala koncertowa, instytucja edukacyjna, centrum kultury, dom kultury
Koło Naukowe Architektura & Nowe Media DES/e/ARCH
instytucja edukacyjna, instytucja badawcza, organizator wydarzeń

Wiadomości

Konkurs na esej (po angielsku) dla urodzonych w 1989 roku!“What can I do for Europe and what can Europe do for me?
“What can I do for Europe and what can Europe do for me?

How do I see myself as an EU citizen in 5–10 years?”

Urodziłeś się w 1989 roku? Lubisz podr...
Program INTPA austriackiego TANZQUARTIER w Wiedniu
Instytut Tańca w Wiedniu - TANZQARTIER Wien uruchomił pilotażowo program współpracy miedzynarodowej INTPA.

Program INTPA umożliwia częściowe pokrycie kosztów...
1 2

Facebook