Ulica Próżna, przy której pod numerem 8 mieści się austriackie forum kultury w Warszawie, należała przed zniszczeniem miasta podczas drugiej wojny światowej do lepszych dzielnic mieszkaniowych w centrum Warszawy. Jednak sklepy i kamienice z przełomu wieków zniknęły bezpowrotnie. Dziś w pobliżu synagogi Żydowskiego centrum kultury i Teatru Żydowskiego znajdują się ostatnie, wciąż niestety zaniedbane, czynszówki pamiętające okres rosyjskiego panowania w Warszawie. Austriackie forum kultury położone jest niemal bezpośrednio przy jednej z głównych bram wejściowych do Żydowskiego getta (1941-1943).
Dzięki swojemu korzystnemu usytuowaniu w samym centrum miasta, otwartemu charakterowi i różnorodnej działalności, austriackie forum kultury w Warszawie jest renomowaną instytucją kulturalną, ściśle związaną z polskimi środowiskami twórczymi, naukowymi i kulturalnymi. Podstawową rolą Forum jest inicjowanie i wspieranie artystycznych i naukowych przedsięwzięć między Polską i Austrią. Również projekty wykraczające poza granice państw, uwzględniając globalne powiązania kultury i nauki, są w ramach jego działalności nie tylko możliwe, ale i pożądane.
Wraz z innymi placówkami austriackimi, przede wszystkim zaś z Biblioteką Austriacką w Poznaniu, austriackimi lektorami na uniwersytetach w Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Warszawie, jak również Österreich Institut Warschau, Forum pragnie nakreślić nowoczesny wizerunek Austrii, jako partnera Polski w Unii Europejskiej, ze wszystkimi jego zaletami, osiągnięciami, sprzecznościami i aktualnymi problemami. W wyborze proponowanych projektów szczególną wagę przywiązujemy do ich jakości, kreatywności twórców i zaangażowania polskich partnerów.
Preferowane są inicjatywy poparte wcześniejszymi kontaktami partnerów i zainteresowaniem strony polskiej, oraz dające nadzieję na trwałość nawiązanych stosunków, wykraczających poza jednorazowe przedsięwzięcia kulturalne.
Najważniejszym zadaniem austriackiego forum kultury jest pogłębianie kontaktów kulturalnych między Polską i Austrią, wspólna realizacja przedsięwzięć kulturalnych i naukowych z polskimi instytucjami w celu umocnienia i rozszerzenia stosunków kulturalno-naukowych między obu krajami.